Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Väčšinou si pri slove úraz predstavíme havária či ťažké pády. Avšak najviac úrazov sa stáva v pohodlí našich domovov. Pri ktorých činnostiach by sme mali zbystriť svoju pozornosť?

Chodenie po schodoch

Schody vnútri domu sú zradné z viacerých dôvodov. Buď sa môže stať, že neodhadneme, v ktorom mieste schody začínajú alebo môžeme zakopnúť o vlastnú nohu, či nečakanú prekážku. Sú dokonca prípady, keď sa človek pri schádzaní zo schodov zamotá do vlastného oblečenia.

Vonkajšie schody nás ohrozujú viac počas chladných dní, kedy sa na nich môže tvoriť námraza. Nešťastné pády vedú k modrinám, krvavým ranám, otrasom mozgu, ale aj k horším zlomeninám, po ktorých môže nasledovať dlhodobá rehabilitácia. Pád na schodoch totiž nekončí rovno na zemi, pokračuje dole, pričom sa udierame o viacero ostrých hrán.

Na schodoch viac padajú deti a seniori, no každý z nás by mal pri chôdzi zvýšiť pozornosť. Pravidelne ich upratujme, namontujme k nim stabilné zábradlie a netelefonujme, keď po nich kráčame.

Kúpanie a sprchovanie

Pobyt v kúpeľni by mal byť relaxom, lenže toto vlhké vykachličkované miesto je rajom pre vznik úrazov. Najčastejšie ide o pošmyknutie a pád, ktoré v najlepšom prípade končí bolesťou chrbta, alebo o natiahnutie nejakého svalu, ktorý nám dá dokopy každý kvalitný fyzioterapeut.

V horšom prípade hrozí aj otras mozgu, zlomeniny alebo narazená chrbtica. Pomôžu protišmykové podložky, pomalé pohyby a podporné madlá, ktorých sa môžeme chytiť napríklad pri vystupovaní z vane.

Detské zvedavé skúmanie

Je prirodzené, že sa drobci pohybujú vo všetkých miestnostiach a čoraz viac sa dozvedajú o okolitom svete. Musíme však myslieť na to, že aj obyčajný prostriedok na umývanie riadu je pre nich jed, ktorý nepoznajú. Otravy v domácnosti sa týkajú práve našich potomkov, prípadne domácich zvieratiek.

Ochranou je iba dôsledné odkladanie vecí na nedosiahnuteľné miesta a preferencia prírodných prostriedkov – ako je sóda, citrón, soľ a ocot.

Popáleniny horúcim nápojom

Celú noc ste snívali o šálke horúcej kávy z Brazílie, ktorú ste si včera priniesli z pražiarne. A tak ešte s napoly privretými viečkami horúci nápoj prenášate do obývačky, k ranným správam – a presne vtedy sa to môže stať.

Stačí malé zakopnutie, nečakaná prekážka (hračka dieťaťa alebo topánka, ktorú si váš pes na chvíľu požičal) alebo nezvyčajný zvuk, ktorý vás vyľaká. Rozliata káva, horúci čaj alebo polievka sú zodpovedné za viac ako 15% popálenín, ktoré je potrebné ošetrovať v nemocnici. Nejde pritom o popálenie pier a jazyka, ako by sa to dalo čakať, ale o popálenie rozliatym vriacim nápojom.

Najčastejšie to schytajú prsty na rukách, brucho a chodidlá. Neolievame sa iba pri prenášaní nápojov, ale aj pri páde hrnčeka zo stola alebo pri nalievaní horúcej vody z kávovaru.

Jedenie

Áno, činnosť, ktorú väčšina z nás vykonáva niekoľkokrát denne a ešte si to užíva. Najväčším ohrozením je dusenie, pri ktorom by sme sa mali snažiť kúsok jedla dostať von a rýchlo zavolať záchranku. Paradoxne, povestná rybia kosť v krku mnohokrát nie je až tak nebezpečná, ale je veľmi nepríjemná a bolestivá.

Medzi problematické potraviny patria všetky veľké kúsky potravy, napríklad nepožutý chlieb alebo iné pečivo, veľký kus zemiaku a podobne. Pomôže krájanie na menšie kúsky a v prípade detí aj menšie lyžičky, na ktoré si nedokážu nabrať príliš veľké sústo.

Varenie

Malé rezné rany vydezinfikujeme a prelepíme leukoplastom. Ale nože dokážu vytvoriť aj krvavejšie zranenia, preto si dávajte pozor najmä pri krájaní tvrdých a veľkých potravín, ako je melón alebo polozamrznutý kus mäsa. Okrem schovávania prstov je vhodné používanie podložky, ktorá sa po pracovnej doske nekĺže.

Pred popáleninami súvisiacimi s rúrou nás ochránia kvalitné rukavice, ale napadlo vám niekedy použiť ich aj pri vyberaní vecí z mikrovlnky? A keď už budete čokoľvek horúce a vlhké otvárať – rúru, pokrievku na hrnci alebo spomínanú mikrovlnku – nenahliadajte dovnútra pokiaľ neunikne para. Môže sa stať, že nezistíte, či sú cestoviny už mäkké, ale namiesto toho si vytvoríte popáleninu na tvári.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :