Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Slnko svieti, voda láka – kto by odolal takejto dovolenkovej idylke? Získať krásne žiarivé opálenie je naozaj cool, ale naozaj stojí za to nechať sa kvôli tomu „upražiť“ na slnku či v soláriách? Niekoľko faktov a zaujímavostí, ktoré sme na nasledujúcich riadkoch zosumarizovali, možno vnesie do tejto problematiky trochu svetla.

UV môže byť A aj B

Slnečné lúče „obsahujú“ UV žiarenie typu A a B. UVA preniká hlbšie do pokožky a jeho účinky nie sú okamžite zrejmé, no prispieva napríklad k predčasnému starnutiu kože. UVB poškodzuje povrchové vrstvy pokožky a spôsobuje popálenie od slnka. Tak či onak, nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu určite neprospieva zdravotnému stavu človeka.

Slnko, solárium, slnko, solárium, …

Porovnávaním účinkov slnečných lúčov a lúčov pôsobiacich v soláriách sa zaoberalo mnoho vedeckých štúdií. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa zhodli na jednom: opaľovanie v interiéroch, teda v soláriách, je pre ľudský organizmus rizikovejšie, nakoľko telo pri ňom prijíma niekoľkonásobne vyššie dávky UV žiarenia, než pri klasickom „outdoorovom“ opaľovaní.

Nezabúdajte na oči

Ochrana pokožky pred slnkom je určite dôležitá, no koža nie je jediným orgánom ľudského tela, ktorý by sme pred účinkami slnečného žiarenia mali chrániť. Nemali by sme zabúdať ani na naše oči, ktorým prospeje nosenie kvalitných okuliarov s účinným UV filtrom. Bez ich použitia totiž môže nastať stav známy ako snežná slepota – ide o bolestivé stavy očí, sprevádzané zvýšeným slzením.

Chcete rozbehnúť úspešný biznis? Neotvárajte si solárium…

Ešte nie tak dávno bolo navštevovanie solárií pomerne obľúbenou činnosťou ľudí po celom svete. Zdá sa ale, že časy sa pomaly ale isto menia. Prvou krajinou, ktorá zakázala prevádzkovanie solárií, bola Brazília (v roku 2002). Nasledovala ju Austrália a niekoľko krajín vrátane Rakúska, Fínska, Islandu či Španielska, ktoré zakázali vstup do solárií osobám mladším ako 18 rokov. Podobnou cestou by sa malo uberať aj Slovensko – zákaz, ktorý podporuje aj Ministerstvo zdravotníctva, by mal mať legislatívnu oporu už v roku 2020.

Baví vás opaľovanie sa? Pozor na závislosť!

Vedeli ste, že človek si môže vypestovať závislosť na slnečných lúčoch? Je to naozaj tak. Tento druh závislosti sa volá tanorexia a jedná sa o pomerne vzácny syndróm postihujúci malú časť populácie. Jedinec trpiaci tanorexiou môže pociťovať psychickú či dokonca až fyzickú závislosť na opaľovaní či využívaní solárií. Máte vo vašom okolí človeka s takouto diagnózou? Pripomeňte mu, že by nemal zabúdať na bezpečné opaľovanie.

Opálená pokožka ako sex symbol? Nie všade

Západná kultúra prijala opálenú pokožku ako symbol mladosti, sviežosti a vitality. V niektorých ázijských krajinách je to však celkom opačne. Napríklad v Kórei a Japonsku je za symbol hojnosti a dostatku považovaná pokožka bielej farby. Tento moment vychádza z dlhovekých kultúrnych tradícií krajín, podľa ktorých ženy z vyšších vrstiev neboli nútené vychádzať von (napríklad za prácou).

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :