Ak plánujete naštartovať stavebné stroje po zimnom spánku a okamžite ich zapriahnuť do práce, pribrzdite. Príprava na sezónu je pre ne rovnako dôležitá ako ich zazimovanie. Prečítajte si, ako na ňu.
Základom je vizuálna kontrola
Všetky použité stroje by ste mali pred zahájením sezóny najprv vizuálne skontrolovať. Prezrite podvozok, hydraulické, palivové a ďalšie potrubia – problémy by mohla signalizovať nadmerná korózia alebo praskliny. Povrchová korózia síce neovplyvňuje funkčnosť stroja, môže sa však veľmi rýchlo rozšíriť a poškodený diel nakoniec budete musieť celý vymeniť. Akékoľvek známky korózie preto majte pod dohľadom.
Na chlad sú citlivé aj rôzne gumové uloženia, ktoré mohli počas zimy popraskať. Tie sa opraviť väčšinou nedajú a mali by ste ich radšej ihneď vymeniť. Niektoré pohyblivé časti budete musieť premazať.
Nezabudnite na kontrolu podvozka. Skontrolujte opotrebenie pneumatík, úroveň zjazdenia dezénu či prípadné praskliny. V prípade pásov sa pozrite aj na ich napnutie – príliš voľné pásy môžu spadnúť, následne ich poškodíte tým, že po nich prejdete. Príliš napnuté pásy sa zase opotrebúvajú rýchlo.
Kontrolu si zaslúži aj motor
Pri motore začnite takisto vizuálnou kontrolou. Zamerajte sa na možné úniky kvapalín, predovšetkým zo spojov hadíc a rúrok, olejovej vane, palivového a olejového filtra, vstrekovačov či chladiča.
Najdôležitejšou kvapalinou v motoroch pre stavebné stroje nie je nafta, ale motorový olej. Nedostatok oleja spôsobí buď jeho okamžité zadretie, alebo veľmi rýchle opotrebenie. Hladinu oleja v motore preto skontrolujte ako prvú, v prípade potreby olej doplňte a nezabudnite ani na pravidelné výmeny v intervaloch, ktoré predpisuje výrobca (vrátane filtra).
Samozrejme, skontrolujte aj hladinu chladiacej kvapaliny, hydraulického oleja a paliva. Ak bolo palivo v nádrži dlho, možno budete musieť vymeniť aj palivový filter.
Osobitnou kapitolou sú štartovacie batérie. Ak ste stavebné, resp. poľnohospodárske stroje zazimovali správne a skladovali ich v teple, mali by ste mať batérie v takmer nabitom stave. Napriek tomu radšej prekontrolujte úroveň ich nabitia a kondíciu (sú na to špeciálne záťažové meracie prístroje, obyčajný multimeter je skôr núdzové riešenie) a hladinu elektrolytu (ak nejde o bezúdržbové gélové batérie).
Bezpečnosť nadovšetko
Pred zahájením prác skontrolujte osvetlenie stroja od vonkajšieho až po kabínu. Pozrite sa aj na správnu funkciu bezpečnostných systémov, ak je nimi stroj vybavený (napr. kamery, senzory atď.). Vymeňte popraskané kryty reflektorov či popraskané sklá na kabíne. Pred začatím prác ešte preverte všetky funkcie stroja priamo v akcii – od pojazdu až po ovládanie hydrauliky.