Možno sa nad tým mnoho ľudí stále nezamýšľa, pomaly ale prichádza čas, kedy sa ekológia dotkne každého z nás. Šetriť životné prostredie jednoducho musíme, pretože ide o našu budúcnosť a aj budúcnosť generácií, po nás, ktoré ovplyvní práve ekologické „zdravie“ Zeme. Keď urobíte denne čo i len zopár jednoduchých úkonov, v konečnom dôsledku môžete ušetriť mnoho energie a vecných alebo aj nehmotných zdrojov. Ak sa nad týmito vecami zamýšľate doma, prečo sa nad tým nezamýšľať aj v práci? Veď predsa tam trávite viac ako jednu tretinu pracovného dňa. Preto sme pre vás pripravili zopár tipov, ako byť eko nielen doma, ale aj v práci. Aké činnosti a zlozvyky odstrániť, aby ste šetrili našu Zem.
Buďte energeticky šetrní
Plýtvanie energiou a elektrinou je bežná záležitosť u každého človeka a jej šetrenie je pritom také jednoduché. Najprv vymeňte všetky žiarovky na LED a nepoužívajte Edisonove žiarovky alebo neónové osvetlenie. Fluorescentná tyč obsahuje približne 4 mg ortute, ktorá je škodlivá pre nás aj životné prostredie. LEDky pritom spotrebujú až o 75% menej energie a vydržia o 25% dlhšie ako bežné žiarovky. Pri odchode z miestnosti samozrejme vypínajte svetlo, v rýchlovarnej kanvici si zohrievajte len toľko vody, koľko potrebujete a podobne.
Pridajte do svojej kancelárie rastliny. Áno, súvisí to s energiami. Tým pádom totižto nebudete používať klimatizáciu toľko, koľko ste zvyknutí, pretože rastliny môžu znížiť teplotu v miestnosti až o 10 stupňov. Okrem toho udržujú vlhkosť vzduchu medzi 30 – 60% a zvýšia vašu produktivitu až o 15%. Okrem toho, 20% celej spotrebovanej elektriny v budovách ide na klimatizácie a ventilátory.
Šetrite zdrojmi a recyklujte
Zdrojmi v tomto prípade myslíme papierom, vodou, plastom a podobne. Výroba 1 tony recyklovaného papiera totižto v porovnaní s výrobou nového ušetrí až 70% energie a vody, 17 stromov a 2,52 m3 priestoru na skládke. Mnoho vecí sa tiež už dnes posiela, podpisuje a rieši digitálne, takže ak môžete, jednoducho na papier netlačte. Vyriešte to digitálne. Ak už tlačiť musíte, použite recyklovaný papier a tlačte obojstranne. Každý použitý alebo spotrebovaný papier ďalej recyklujte.
Čo sa týka vody, tu sa tiež nájde pár tipov. Napríklad opravte kvapkajúce kohútiky. Možno si myslíte, že ide o zanedbateľnú stratu, ale ak za minútu vypadne z vášho kohútika 120 kvapiek, je to až 65l vody denne! Ďalej, použite dvojfázové splachovače. Až 31% spotreby pitnej vody tvorí splachovanie toaliet a teda sa doslova odvádza tretina pitnej vody priamo do kanála. Rozumným splachovaním tomu môžeme predísť.
Noste si vlastnú fľašu na pracovisko. Nemusíte si denne kupovať farebné limonády alebo novú minerálku. Jednoducho si napúšťajte vodu z kohútika do vlastnej fľaše a ušetríte tým aj plasty aj energie. Nevraviac o stope oxidu uhličitého, ktorá sa vytvára pri vyrábaní úplne každého produktu, ktorý využívate. Bežné vratné plastové fľaše môžu výrobcovia balených nápojov použiť až 20krát, pričom tie sklenené sa dajú využiť až 50krát. Každá pet fľaša, ktorú si kúpite, totižto obsahuje až 70% novo vyrobeného plastu.
Aj hygienické produkty môžu byť šetrné k našej planéte. Obyčajnému tampónu trvá až 500 rokov, kým sa rozloží v prírode. Ekologickým náhradam to môže trvať iba 5 rokov. Všeobecne, hygienické produkty môžu byť zakúpené z už recyklovaných materiálov, plus sa môžu skladať z materiálov, ktoré sú ľahko odbúrateľné v prírode narozdiel od plastov. Denne sa na plážach vyzbiera až takmer 28 tisíc tampónov, ktoré tam nemajú čo hľadať.
Inšpirovali ste sa?
Dúfame, že sme vás týmto článkom inšpirovali a našli ste tu tipy na zmeny vo vašom vlastnom živote.. Len malé krôčiky nás delia od šetrnejšieho správania a teda prečo ich neurobiť? Vy sa nijak v bežnom živote neobmedzíte a môžete tak urobiť niečo dobré pre planétu, na ktorej budú žiť ešte ďalšie mnohé generácie ľudí po vás.
Viac vám možno povie táto infografika online portálu Shopalike.sk: