Práve keď čítate tento článok, je veľmi pravdepodobné, že tiež sedíte na kancelárskej stoličke. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že ak máte sedavú prácu, čo veľká časť populácie má, presedíte na tejto stoličke množstvo a množstvo hodín denne, týždenne a mesačne? Ak máte kancelársku prácu, dajme tomu, že sedíte 7 hodín denne čistého času. To je 35 hodín týždenne a až 1680 hodín ročne! Mali by ste teda kvalite vášho sedenia dávať väčší dôraz a zaoberať sa tým možno viac, ako si myslíte. Teraz sa ale nebudeme baviť o držaní tela, chrbtice a správnom posede, ale o tom, na čom sedíte. Kancelárskych stoličiek je totižto obrovské množstvo, výber je značný a človek tak potrebuje mať prehľad čo chce a prečo to chce.
Aké kancelárske stoličky teda existujú?
Pravdepodobne najzákladnejšie kritériá, ktoré vás na stoličke budú zaujímať, sú:
- – celkový tvar stoličky
- – materiál sedacích častí a konštrukcie
- – nastavenia sedu
- – vlastnosti ako nosnosť, sfarbenie, priedušnosť materiálov a podobne
Poďme sa teda postupne pozrieť na všetky kritériá výberu stoličky.
Keď sa pozrieme na celkový tvar stoličky, na prvý pohľad nás zaujme jej robustnosť po prípade ergonomickosť. Najlacnejšie stoličky majú ergonomickosť takmer nulovú, čiže žiadna podpora oblasti krížovej chrbtice, sedacia časť z lacných materiálov, ktoré sa vysedia po pár sedeniach. Potom sú tu manažérske a executive stoličky, ktoré sú síce robustné, z drahých materiálov a kože, málokedy ale ponúkajú riadnu ergonomickosť. Ich cena zvykne byť ale na hornej hranici trhových cien. Ďalej sú tu ergonomické kancelárske stoličky, ktoré sú vyslovene vyrobené na dlhé a časté sedenia, ako je kancelárska práca, po prípade práca na zmeny ako napríklad v call centrách. Na takejto stoličke vydržíte sedieť dlho bez toho, aby sa značne namáhala chrbtica, a tlačil vás podsedák.
Základné materiály pre stoličky sú kov, plast a drevo. Pre sedacie časti a opierky rúk je to textil, koža a náhrady kože (ako eko-koža, syntetická koža a podobne). Posledná kategória by sa súhrným názvom dala pomenovať plastové čalúnenie. Tu sa nedá jednoznačne povedať, čo je najlepšie, kov ponúka najväčšiu tvrdosť a trvácnosť pri nízkej hmotnosti, zatiaľ čo drevo navyšuje váhu stoličiek. Plast musí byť kvalitný, aby sa neohýbal a nelámal, ale hmotnosť môže mať ešte nižšiu ako drevo. Ďalej ide len o estetiku. A čo sa týka sedacích častí, textil najlepšie dýcha, ale koža a náhrady môžu byť estetickejšie ako textil, výber je na vás.
Nastavení pohyblivých častí stoličiek môže byť naozaj veľa. Od pohyblivej opierky hlavy, jej uhla sklonu, po výškovo nastaviteľné operadlo, podrúčky a celej stoličky. Ohyby rôznych častí operadla alebo nastavenie podpory krížov. čím viac máte nastavení k dispozícii, tým lepšie si môžete sedenie prispôsobiť. Pozor ale, aby ste dodržiavali pravidlá správneho sedenia.
Dostávame sa k celkovým vlastnostiam. Takmer každý výrobca udáva nosnosť svojej stoličky, to je najzákladnejšia vlastnosť. Stoličky zvyknú byť v rôznych farebných prevedeniach, či už sedenie alebo konštrukcia. čo sa týka priedušnosti, dierkované materiály ju majú najlepšiu, koža najmenšiu. Niekedy sa udáva aj počet hodín výdrže podsedáka a podobne.
Dúfame, že vám tento článok pomohol pri správnom výbere kancelárskej stoličky a že ďalšie „nasedené“ hodiny budú pre vás príjemné.