Každá práca má svoje pre a proti. Niektorí sú s ňou nadmieru spokojní a sú si istí, že ak sa nič nestane, ostanú v tejto práci až do dôchodku. Sú ale aj takí, ktorí neustále hromžia a nadávajú na kompetentných, pričom nič nerobia pre seba a v práci naďalej zostávajú. Áno, nezamestnanosť síce klesá, ale čo keď mnohé firmy sa sťažujú, že nemôžu zohnať kvalifikovaných ľudí? Mnohí mladí strojári ani len netušia, ako vyzerá ložisko a na čo slúži. Je to chyba, pretože takýmto spôsobom aj keď budú vyštudovaní a budú mať výučný list, z praxe nebudú vedieť absolútne nič.
Každý jeden chce byť manažérom
Spýtajte sa mladých stredoškolákov, čím túžia byť. Väčšina z vás vám odpovie, že nemá záujem robiť a chce skôr sedieť v kancelárskom kresle a ťukať do počítača. Byť manažérom je fajn, to nikto nepopiera, ale kto bude robiť prácu klampiara, vodára, stolára? Školy by mali viac motivovať mladých ľudí, ale najmä štát by mal zabezpečiť, že táto roky podceňovaná práca by mala byť lepšie, ale naozaj oveľa lepšie platená. Potrebujeme ľudí, ktorí budú vedieť vymeniť sedačky do vozíkov v sklade. Potrebujeme ľudí, ktorí opravia prasknuté potrubie. Nemôže byť každý jeden manažérom, pretože po čase zistíme, že si nedokážeme ani len vymeniť baterky v hodinách bez hodinára.
Duálne vzdelávanie
Je potrebné, aby školy spolu s firmami zabezpečili školákom duálne vzdelávanie. Samotné firmy to ocenia, lebo si prakticky vychovajú novú generáciu zamestnancov. Je na čase, aby sme sa zobudili, pretože nie je riešenie prijímať kvalifikovaných ľudí zo zahraničia, keď na Slovensku je stále dosť nezamestnaných ľudí. Byť vzdelaný, ale mať skúsenosti aj napríklad s priemyselnými kolieskami nie je na škodu. Zamestnávatelia sa budú o vás biť, to nám verte.