Ak sa povie cestovné poistenie, každý si predstaví niečo iné. Kým niekoho napadnú len vyhodené peniaze, niekto si zase spomenie na to, ako mu cestovné poistenie uhradilo všetky liečebné náklady v zahraničnej nemocnici. S cestovným poistením sú navyše spojené aj asistenčné služby, pripoistenie a limity poistného plnenia. Všetky tieto parametre by vás mali zaujímať, ak si budete cestovné poistenie dojednávať.
Ak plánujete cestovať do zahraničia, mali by ste vziať do úvahy rôzne riziká. Aj na dovolenke sa môžete nepríjemne zraniť či ochorieť, a preto sa oplatí mať cestovné poistenie. Obrovskou výhodou je, že nemusíte nikam chodiť, pretože všetko si dohodnete cez internet, ale nemali by ste si dojednávať tú najlacnejšiu ponuku, pretože väčšinou nemá dostatočne vysoké limity.
Na čo by ste si mali dávať pozor?
Najprv si uvedomte, za akým účelom si cestovné poistenie zjednávate. Plánujete cestu do zahraničia za prácou, oddychom, alebo športovaním? Vyplňte danú informáciu pravdivo v online formulári. Trebárs na také adrenalínové športy sa musíte pripoistiť, pretože v prípade zranenia pri danom športe by vám poisťovňa nič nepreplatila, lebo ste na ten šport neboli pripoistení.
Ďalšou otázkou je, kam cestujete. Cieľová destinácia totiž mnohokrát ovplyvní aj cenu poistenia. Ak zostávate v Európe, cestovné poistenie vyjde lacno, naopak v odľahlejších a zaostalejších oblastiach sa volí vyššie sumy krytia.
Krátkodobé, alebo dlhodobé poistenie?
Záleží na tom, ako často cestujete. Ak opakovane, je pre vás výhodnejšie dlhodobé cestovné poistenie, teda uzavreté na celý rok. V prípade, že plánujete vycestovať za hranice iba v lete na dovolenku, tak vám vystačí krátkodobá variant poistenia.
V neposlednom rade by ste sa mali zaujímať o poistenie liečebných nákladov a limity poistného plnenia. V európskych krajinách vám vystačí limit vo výške 100 000 euro, zatiaľ čo v Ázii či Amerike by ste mali mať nastavený limit aspoň na 200 000 euro.