Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Z pochopiteľných dôvodov sa dnes už filter na vodu používa bežne. Je lepšie investovať do filtrovania vody ako riskovať zdravotné problémy vyplývajúce zo znečistenia. Problém nastáva až vtedy, keď ste na výlete, v prírode, na turistike či stanovačke, kde voda nemusí vždy spĺňať všetky kritéria. Filter na vodu sa vtedy dá vyrobiť z borovicového konára. Stačí len vedieť ako na to.

Filter na vodu z borovice

Ak sa nachádzate v blízkosti jazera či potoka, predstava, že by ste sa z neho mali napiť, nie je veľmi lákavá. Nedôvera v čistotu vody je jednoducho silnejšia ako náhly pocit smädu.

Na vyriešenie tejto situácie stačí obyčajný borovicový konár. Odlomte ho z najbližšej borovice a olúpte z kôry. Takto pripravený ho vložte do dutej tyče a pomaly do nej vlejte vodu. Na vytvorenie pitnej a nekontaminovanej vody nepotrebujete ani ďalší zdroj energie. Stačí sa len nebáť takejto improvizácie.

Vyfiltruje baktérie, no vírusy odolávajú

“Borovicovému” filtrovaniu vody sa  venoval aj vedecký tím z MIT, ktorý zistil, že jeden takýto filter dokáže za deň vyprodukovať až litre vody. Podľa nich dokonca dokáže malý kúsok dreva pochádzajúci z najmladšej časti stromu vyfiltrovať viac ako 99% baktérií Ecoli. Tkanivo môže prepravovať vodu a zachytí väčšinu typov baktérií. Na zachytenie vírusov to však nestačí, pretože tie sú omnoho menšie. Experti ďalej pokračujú v štúdiu ďalších druhov dreva na takéto využitie.

Filter na vodu v špeciálnej fľaši

Ak sa aj napriek tomu obávate takú vodu vypiť, no cestovateľských dobrodružstiev sa nechcete vzdať, možnosťou je špeciálna fľaša, ktorá obsahuje filter na vodu. S takýmto pomocníkom sa v turistických oblastiach vyhnete zbytočnému míňaniu peňazí za pitný režim. Takéto fľaše ale aj samotné filtre je nutné priebežne meniť, pretože používaním strácajú svoj účinok a môžu prepúšťať do vody nechcené látky.

Filtrovať sa oplatí aj doma

Ak doma odoberáte vodu zo studne, filter na vodu je nutnosť. Takáto voda totiž nie je kontrolovaná a často býva kontaminovaná napríklad nitrátmi z poľnohospodárskej činnosti, ťažkými kovmi alebo fekálnymi baktériami. Domáci filter na vodu je však vhodný aj ak vám doma tečie voda z verejného vodovodu. V takomto prípade plní funkciu zmääkčovača tvrdej vody, ktorá trápi väčšinu Slovenska a je zodpovedná za vytváranie vodného kameňa v potrubiach a na domácich spotrebičoch.

Foto: Bigstockphoto

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :