Med je vedľajším produktom nektáru kvetov a aero-tráviaceho traktu včely medonosnej, ktorý sa koncentruje procesom dehydratácie vo vnútri včelieho úľa. Má veľmi zložité chemické zloženie, ktoré sa mení v závislosti od botanického zdroja. Dôležité však je, že nielen chutí, ale sa už od staroveku používa ako zdravá potravina a liek.
Ľudské využitie medu sa datuje približne 8 000 rokov dozadu, do obdobia, v ktorom ho zobrazujú maľby z doby kamennej. Okrem dôležitej úlohy prírodného medu v tradičnej medicíne bol ale v priebehu posledných desaťročí podrobený laboratórnym a klinickým skúškam viacerých výskumných skupín a našiel si miesto aj v súčasnej modernej medicíne.
Na základe získaných údajov sa uvádza sa, že med má inhibičný účinok na približne 60 druhov baktérií, niektoré druhy húb a vírusov. Antioxidačná kapacita medu je dôležitá pri mnohých chorobných stavoch a je spôsobená širokou škálou zlúčenín vrátane fenolov, peptidov, organických kyselín, enzýmov a produktov.
Med vo svojej základnej forme, niekedy aj ako lahodná medovina, ktorá patrí k najstarším alkoholickým nápojom už z čias starovekej civilizácie, pomáhajú pri viacerých gastrointestinálnych, kardiovaskulárnych, zápalových a neoplastických stavoch.
Staroveké grécke civilizácie dokonca považovali med za symbol požehnania a šťastia. Používal sa aj pri pohreboch, keď sa obetoval duchom mŕtvych. Na druhú stranu, Egypťania, presnejšie ženy. využívali med aj ako antikoncepciu.
Jeho všestranné využitie sa zachovalo dodnes
Starovekí Egypťania, Asýrčania, Číňania, Gréci a Rimania používali med a propolis na rany a choroby čriev. Propolis, z ktorého sa dnes na mnohé zdravotné účely vyrába kvalitná propolisová tinktúra, používali v staroveku ľudia napríklad na balzamovanie, počas druhej svetovej vojny zasa na hojenie rán.
Podľa textov ajurvédy, je samotný med prínosom pre ľudí so slabým trávením. Tiež sa zistilo, že použitie medu je veľmi prospešné pri liečbe dráždivého kašľa, pri udržiavaní zdravých zubov a ďasien, pri nespavosti, pretože má hypnotický účinok, na kožné poruchy, bolesti srdca a búšenie srdca, všetky nerovnováhy v pľúcach a anémiu.
Vzácny produkt hmyzu
Mnohí si neuvedomujú, že zdravý med je jediná potravina, ktorú vyrába hmyz a konzumujú ju ľudia. Vzácnosť tejto látky je umocnená faktom, že včely musia preletieť zhruba 88 km a „navštíviť“ okolo 2 miliónov kvetov, aby vyprodukovali 0,5 kg medu.
Nie všetkým ale chutí, napríklad mačky z tejto vzácnej látky nemajú žiadny pôžitok, pretože im na to chýbajú chuťové receptory. Vy si však s jeho lahodnou chuťou robiť starosti nemusíte a okrem opojenia chuťových pohárikov sa môžete tešiť aj z množstva zdravotných výhod, ktoré prináša.
Zdroj obrázkov:
- Subbotina Anna/Shutterstock.com
- A. Aleksandravicius/Shutterstock.com