Netreba ani veľmi pripomínať, že mobilný telefón je pre každého tak samozrejmá vec, že sa bez nej už nevieme ani pohnúť. Každá veková kategória ich využíva, od malých detí na hry po seniorov kvôli bezpečnosti. Aj terajší dôchodcovia, ktorí celý svoj život netušili, že niečo ako mobilný telefón existuje a môže existovať, ho dnes už používajú na dennej báze.
Keď sa bavíme o mobilných telefónoch, nemáme samozrejme na mysli len smartfóny. Tie ale na trhu prevládajú a sú najrozšírenejšie. Ich cenovka je taktiež nie práve najmenšia. Človek si môže kúpiť nový smartfón aj za stovku-dve, pre mnoho ľudí ale takýto nebude postačujúci. Ak teda nechcete splácať telefón dlhšie, ako bude fungovať alebo vypustiť na neho naraz celú výplatu, čo musíte urobiť?
Buď sa uspokojíte so spomínaným low-end smartfónom alebo sa obrátite na bazár. Zaobstarať si používaný telefón nemusí byť až taký zlý nápad, ak viete, čo robíte. Treba si ale dávať pozor a kupovať telefón v čo najlepšom stave. Aké sú hlavné výhody a nevýhody pri kupovaní používaného mobilu?
Medzi zjavné výhody bazárového telefónu patrí cena, dostupnosť. Medzi nevýhody kvalita, riziko skrytej vady, iný podvod. Rovnaký telefón ako váš kolega môžete mať aj za polovičnú cenu. Navyše, inzerátov s telefónmi je naozaj neuveriteľne veľa. Akýkoľvek telefón si zmyslíte, na nete nájdete niekoľko desiatok kusov z daného modelu. Ak ale kupujete z inzercie môže sa vám stať hneď niekoľko vecí. Telefón môže mať skrytú vadu, môže byť kradnutý, falzifikát, môže mať neoriginálne diely. To, či je ešte v záruke si ľahko overíte podľa IMEI na faktúre a v telefóne.
Na čo si teda dávať pozor pri kúpe používaného telefónu?:
- Najlepšie, ak kupujete telefón s celým príslušenstvom vrátane krabice. Skontrolujete IMEI na krabici a na telefóne, platnosť záruky po prípade ak je mobil po záruke aspoň IMEI na bločku. Predídete tým možným špekuláciám o jeho pôvode a nestane sa vám, že vám jedného dňa zaklopú na dvere policajti, ktorí si po neho prišli alebo sa vám zablokuje po pripojení na wifi na diaľku.
- Skontrolujte čím viac funkcionalít na telefóne ako môžete. Ak môžete, porovnajte telefón s originálom, či sa jas alebo farby displeja nelíšia. Displej je totižto najčastejšie vymieňaná súčiastka a málokto ju vymení za originál. Náhrada vám môže službu vypovedať do pár dní.
- Pozor na ponuky s veľmi nízkou cenou alebo písané lámanou slovenčinou. Pri takýchto prípadoch je takmer garancia, že ide o podvod.
- Ak máte možnosť, zistite si, či telefón nie je zablokovaný alebo nie je kradnutý. Napríklad taký iPhone 7 má funkciu iCloud lock. Ak sa niekto pokúsi vymazať váš telefón bez odhlásenia sa z iCloudu, telefón sa zablokuje. Takisto existuje aplikácia na blokovanie telefónu na diaľku. Ak bol telefón stratený alebo ukradnutý, zapnúť sa už bez ochranného kódu nedá.
Ako sa vyhnúť problémom pri kupovaní používaného telefónu? Nekupujte ho cez inzerciu. Navštívte špecializovaný bazár, najlepšie taký, ktorý má už dlhoročnú tradíciu a ponúka nejakú garanciu. Vo väčšine prípadov bazáry ponúkajú telefóny so zárukou. Napriek tomu, že daný telefón už má svoj vek, bazár vám na neho dokáže dať niekedy aj plnú záruku 2 roky. Mnoho problémov hore spomínaných v takomto prípade odpadá. Nemôže sa vám stať, že telefón nie je originálny, je kradnutý alebo zablokovaný. V prípade, že sa to omylom bazáru stalo, stále ho viete vymeniť za iný kus, po prípade pýtať naspäť peniaze.
Ak už sa bavíme o smartfónoch, najbežnejšie sú samozrejme Samsung a iPhone. Je s nimi aj najväčší trh a nájdete ich aj najviac používaných. Bazár mp3.sk ponúka desiatky kusov od týchto značiek. Napríklad telefón iPhone 7 majú v celkovom počte viac ako 20 kusov. Ich Apple bazár má aj IPhone 6 v počte viac ako 40 kusov. Samozrejme, mp3.sk ponúka aj spomínanú záruku, ktorá je častokrát aj 12 mesiacov.