Kyselina acetylsalicylová (ASA) je aktívnou zložkou viacerých liekov vrátane acylpyrínu. Pri užívaní nižších dávok zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Nachádza sa v kôre vŕb a topoľov – tieto zložky sa nazývajú salicyláty.
ASA je taktiež nesteroidné protizápalové liečivo. Používa sa primárne na zníženie horúčky a na zmiernenie miernej až strednej bolesti spojené s mnohými zdravotnými problémami, ako sú bolesti svalov, zubov, prechladnutie a bolesti hlavy. Používa sa tiež na zmiernenie príznakov pri stavoch, ako je artritída a migréna. Pri silných bolestiach môže lekár odporučiť užívať kyselinu acetylsalicylovú spolu s inými liekmi ako sú opioidy alebo iné nesteroidné protizápalové lieky. Takúto kombináciu však musí predpísať ošetrujúci lekár.
Existuje veľa pozitívnych účinkov liečby pomocou ASA.
ASA znižuje množstvo prostaglandínov, ktoré si vytvára naše telo. Prostaglandíny sú prírodné látky, ktoré tvorí väčšina buniek v tele. Pôsobia ako tkanivové hormóny a spôsobujú horúčku. ASA pôsobí na hypotalamus, ktorý zvyšuje potenie a rozširuje povrchové cievy. V dôsledku rozšírenia krvných ciev sa teplo lepšie odvádza z tela. Navyše zvýšené potenie zvlhčuje povrch tela. Týmto spôsobom pokožka prirodzene chladne (odparovaním vlhkosti).
Prostaglandíny sú kľúčové pri zápale a pri vnímaní bolesti (prenos nervových impulzov do mozgu). Blokovaním tvorby týchto chemikálií môže ASA pomôcť pri zmierňovaní zápalov, opuchov a znižuje aj citlivosť na bolesť.
Kyselina acetylsalicylová môže znížiť riziko mozgovej príhody a infarktu myokardu tým, že zabráni tvorbe krvných zrazenín. Pôsobí tiež ako prevencia proti bolestiam a opuchom spojeným s reumatickými stavmi, vrátane reumatoidnej artritídy, osteoartritídy a iných zápalových stavov kĺbov. U ľudí s vysokým rizikom kardiovaskulárnych chorôb môžu nízke dávky ASA (do 100 mg) zabrániť rozvoju týchto chorôb.
Napriek mnohým výhodám ASA pre zdravie, je však pri liečbe s ASA potrebné postupovať opatrne, pretože je spojená aj s určitými rizikami a možnými nežiaducimi reakciami.
ASA môže spôsobiť poruchy trávenia, pálenie záhy, žalúdočné ťažkosti a zvracanie. Pretože ASA je jedným z liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, medzi jej možné vedľajšie účinky patrí zvýšené riziko krvácania. Po užití ASA sa zriedkavo môže vyskytnúť závažná alergická reakcia ako je anafylaktický šok.
Najviac znepkojujúci je však Reyov syndróm. Reyov syndróm je zriedkavé ochorenie, ktoré spôsobuje poškodenie mozgu a pečene. Zvyčajne sa vyskytuje u detí, ktoré nedávno prekonali vírusovú infekciu, napríklad ovčie kiahne alebo chrípku. Použitie ASA na liečbu takejto infekcie významne zvyšuje riziko vzniku Reyovho syndrómu.