O mytológii v Matrixe sme si písali už v minulej časti. Poďme sa teraz pozrieť na ďalšie skutočnosti z tohto úžasného filmu.
Čo je to Matrix?
Matrix je simulakrum.
Slovo simulakrum pochádza z latinského simulare, čo znamená napodobňovať. Ide o imitáciu nejakého javu alebo systému. Simulakrá môžu byť také prepracované, že už nie sú kópiami, ale budujú si vlastnú realitu. Odtrhnú sa od objektu, ktorý mali pôvodne napodobňovať a sú tak verne podané, až nám pripadajú „reálnejšie“ než samotná realita. Príklad na prvky simulakra môžeme vidieť v množstve „premakaných“ počítačových hier, ktoré simulujú pravidlá fyziky či v kine pri 3D filmoch, kedy si nasadíme okuliare a vidíme o jeden rozmer reality naviac. Najznámejšiu knihu o týchto fascinujúcich programoch napísal Jean Baudrillard a volá sa Simulacra & Simulation. Režiséri Matrixu ju umiestnili do jednej z úvodných scén prvého filmu. Neo v nej schováva hacknuté súbory. Otvorí ju na kapitole O nihilizme, čo je filozofická teória Friedricha Nietzscheho, ktorý žil v 19.storočí a podľa mnohých je „otcom simulakra“.
Morfeus Neovi povie, že „Matrix je počítačový program, ktorý mu stroje navliekli pred oči, aby nevidel pravdu.“ Človek napojený do Matrixu fyzicky žije celý čas v akejsi kapsuli, ale jeho mysli sú premietané obrazy o tom, ako sa hrá v piesku, študuje, ide do práce, pláva v mori a podobne. Všetko, čo vníma, je informácia, šíriaca sa od zmyslových orgánov cez nervové dráhy až do mozgu. Keď ovoniame ružu, náš čuch zachytí tento vnem, pošle signál do mozgu a ten ho preloží ako „vôňa ruže.“ Najdôležitejší je teda mozog a to, ako všetky informácie interpretuje. Keďže Matrix vybudovali stroje s umelou inteligenciou, je to vyspelé simulakrum. Dokáže mozog človeka „oklamať“, takže žije v úplnej nevedomosti o tom, že je len otrokom. Stroje jeho telo používajú ako zdroj energie.
V Matrixe je všetko naprogramované, budovy, stromy, slnečný svit, spev vtákov, vietor. Je to nekonečná digitálna informácia. Keď Neo na konci prvého filmu začne vidieť očami Vyvoleného, zbadá len dlhé povrazce čísel. Pochopí podstatu Matrixu a vidí ho taký, aký naozaj je (viď 1.časť).
Pre zaujímavosť: V Japonsku zaviedli tzv. kapsulové hotely, kde sú ľudia vedľa seba „poukladaní“ v extrémne malom priestore. Vzdialene to pripomína spôsob, akým sú ľudia umiestnení v Matrixe. Japonci takto chcú ponúknuť lacné služby pre nenáročných zákazníkov.
Zdroje: wikipedia, matrixmythology.com