Možno ste už niekedy počuli o šnekových prevodovkách. Sú to širokospektrálne prevodovky, ktoré je možné využiť na rôzne účely a v rôznych odvetviach. Majú mnoho výhod a oproti iným prevodovkám majú niektoré unikátne vlastnosti. Primárne slúžia samozrejme na prevod otáčok a to konkrétne na ich zníženie. Ako bočný a zároveň kladný účinok má toto zníženie otáčok za následok zvýšenie krútiaceho momentu. Ak sa za sebou nasadí viacero šnekových prevodoviek alebo sa použijú iné medziprevodovky, dá sa tento krútiaci moment ešte zvýšiť a otáčky znižovať takmer na nulu.
Ich hlavná výhoda je jednoduchosť montáže, nízka hmotnosť, vysoká účinnosť, menšie rozmery a podobne. Pri ich kúpe a použití by ste si mali dávať pozor na niekoľko parametrov. Je to hlavne rozsah použitia prevodovky a teda aj jej záťaž, hmotnosť, priemer vstupného a výstupného hriadeľa, výkon, ktorý zvládne, prevodový pomer, krútiaci moment a veľa iného.
Šneková prevodovka sa zvykne vyrábať z kvalitných materiálov a to: strojárska pevnostná oceľ a liatiny železa a hliníku. Okrem toho sa pri jej montáži používajú vysokokvalitné long-live guferá a tesnenia, prevodovkový olej vysokej kvality a iné. Čo sa týka záťaže, prevodovka sa môže zaradiť do troch kategórií: A – jednotná fa ≤ 0,3, B – mierne otrasy fa ≤ 3 a C – ťažké otrasy fa ≤ 10. Kategórie použitia sú tiež tri a obsahujú rôzne množstvo možností použitia pre každú kategóriu.
Pri montáži takejto prevodovky treba taktiež dbať na niekoľko vecí pred jej spustením do prevádzky. Je potrebné skontrolovať správny smer otáčania jednotlivých hriadeľov, správne chladenie a prúdenie vzduchu a prevádzkovú teplotu vzduchu. Tá nesmie presiahnuť 40 a podliezť -5 stupňov. V prípade dlhšieho skladovania prevodovky bez pohybu, treba dbať dôraz na správne namazanie tesnení. Ak tesnenia po celú dobu neboli ponorené v oleji, je možné, že stratia elasticitu a nebudú plniť funkciu na 100%. Prevodovka sa nemá prvýkrát spúšťať pri maximálnych otáčkach a jej chod by mal byť prinajlepšom na suchom mieste bez prístupu priameho slnečného žiarenia.