Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Očné poruchy a choroby sa prejavujú u ľudí rôzneho veku. Poškodený zrak môže mať človek z rôznych príčin. Niekedy o tom ani sám nevie a jeho skutočné problémy odhalí až lekárske vyšetrenie. Práve z tohto dôvodu netreba návštevy u lekára odkladať. Nikdy totiž nemôžete vedieť, čo skutočne za vaším problémom stojí a aká bude jeho samotná náprava.

Častým problémom vyskytujúcim sa medzi ľuďmi je krátkozrakosť inak nazývaná myopia. Ide o očnú poruchu, pri ktorej nevidíte jasne predmety vo väčšej vzdialenosti. Pri čítaní knihy či časopisu sa krátkozrakosť neprejaví. Ak sa však pokúšate zaostriť na objekt ako je značka v diaľke, nápis nad dvermi obchodu, ktorý síce poznáte spamäti, pretože bývate v susedstve, ale v inom prípade by ste ho neprečítali ani za nič, začnete si uvedomovať, že niečo nie je v poriadku.

Aké sú príčiny krátkozrakosti?

Spravidla ide o genetické príčiny. Pokiaľ ste vy krátkozraký, ako rodič by ste mali byť o to opatrnejší a nezanedbávať očné vyšetrenie u vašich detí. Je totiž dosť možné, že sa myopia prejaví aj u nich.

Krátkozrakosť je síce podmienená predovšetkým geneticky, ale pri jej raste zohrávajú do istej miery úlohu aj faktory prostredia. Zistlio sa, že dioptrie rýchlejšie rastú u detí preferujúcich čítanie a prácu za počítačom ako u tých, ktorí trávia viac času vonku pri športe a hrách a sú nútení viac hľadieť do diaľky ako na blízko.

Ako ku krátkozrakosti dochádza?

U normálne vidiaceho človeka sa svetlo, ktoré vchádza do oka, zaostruje na sietnici. Pokiaľ však ide o človeka, ktorý je krátkozraký, svetlo sa zaostruje už pred sietnicou, čo spôsobuje rozmazané videnie a vy nemôžete zaostriť na predmety v diaľke.

Medzi príznaky patria bolesti hlavy, približovanie sa k objektom pri čítaní či únava z namáhania očí.

Liečba krátkozrakosti

Jedným zo spôsobom, ako upraviť rozmazané videnie, je nechať si predpísať okuliare. Ďalším riešením sú tiež kontaktné šošovky. Existuje mnoho alternatív šošoviek, a pokiaľ sa venujete nejakému športu, mali by ste sa poradiť s lekárom, aké z nich sú pre vás tie správne.

Populárnou sa stáva takisto operácia očí. Pri operácii krátkozrakosti laser pretvorí rohovku takým spôsobom, aby sa svetlo zaostrovalo správne a teda priamo na sietnici oka. Operácia, samozrejme, nemusí byť vhodná u každého, preto je zas dobré poradiť sa s odborníkom, ktorý vám povie, ako by ste mali ďalej postupovať.

Najčastejšie očné ochorenie

Medzi očné ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u starších ľudí, patrí šedý zákal. Očná šošovka pri tejto chorobe stráca svoju čírosť. Pokiaľ trpíte šedým zákalom taktiež nebudete môcť zaostriť na predmety, a zahmlí sa vám videnie. Človek postihnutý šedým zákalom inak vníma farby a mení sa aj dioptria jeho oka.

Kataraktu, teda šedý zákal je nutné riešiť operáciou, ktorá trvá len niekoľko minút a je skutočne bezbolestná. Ide o rutinný zákrok a skutočne sa ho netreba obávať.

Pokiaľ ste teda spozorovali nejaký z vyššie uvedených príznakov, navštívte čo najskôr očného lekára, ktorý vám pomôže a váš problém napraví. A vy budete môcť žiť tak ako predtým.

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :