Káva môže byť vražedne dobrá. No neskúšajte jej piť mnoho – niekoľko desiatok naraz za sebou vypitých šálok kávy by vás mohlo zabiť. Radšej si prečítajte tento článok a oboznámte sa s kuriozitami zo sveta kávy.
Medzinárodný deň kávy
Aj káva má v mnohých krajinách svoj národný deň. Je ale zaujímavé, že čo krajina, to iný dátum. V USA sa National Coffee Day slávi 29.septembra, v Kostarike žhavia moka kávovary 12.septembra, v Írsku 19.septembra a v Japonsku tento deň pripadá na 1.október. A práve prvý októbrový deň je od roku 2006 medzinárodným dňom kávy.
Ako súvisí vynález webkamery s kávou?
Webkamera je zariadenie, ktoré dnes a denne používajú desiatky, možno stovky miliónov ľudí na celom svete. Ako ale toto zariadenie súvisí s kávou?! Skúste hádať – prečo, z akého dôvodu bola skonštruovaná prvá webkamera? Možno sa budete smiať, ale vedci v Cambridge vyrobili prvú webkameru preto, aby mohli z pohodlia za svojim pracovným stolom sledovať svoje kávovary v inej miestnosti…
Bez „dobrý deň“ a „ďakujem“ tam ani nechoďte…
Francúzi sú známi pôžitkári, ktorí si jedlo či nápoje dokážu vychutnať so všetkým čo k tomu patrí. Samozrejme aj s patričnými spôsobmi. V krajine galského kohúta údajne existuje podnik, kde sa hrubosť nevypláca. Ak si totiž kávu vypýtate bez pozdravu a slovíčka „prosím“, bude vás stáť skoro o 6€ viac, ako keď si zapýtate spôsobom: „Bonjour, un café, s´il vous plait“.
Čísla, ktoré kávu charakterizujú najlepšie
Káva patrí spolu s čajom medzi celosvetovo najkonzumovanejšie nápoje. Denne sa na svete údajne vypije viac ako 2,25 miliardy šálok tohto nápoja! Niet sa čo čudovať, že káva je po rope druhou najcennejšou komoditou – v kávovom priemysle sa točí viac peňazí ako v obchode so zlatom či inými drahými kovmi. A ešte jeden zaujímavý údaj – reťazec produkcie kávy (od jej pestovania až po predaj spotrebiteľovi či výrobu šálky na espresso) zamestnáva viac ako 25 miliónov ľudí!