Pranie vraj nie je žiadna veda. Poviete si, ako pre koho. Či periete pravidelne alebo ste len pasívnymi sledovateľmi otáčajúceho sa bubna, máme pre vás zopár rád a tipov, ktoré pri práci s práčkou využijete.
Zvyšky prášku na oblečení
Občas sa stane, že prádlo nie je po vybratí z práčky celkom čisté, dokonca sú na ňom stopy po pracieho prostriedku. Viditeľné to je najmä na tmavom a čiernom prádle. Takáto situácia nastane, ak je prášku v práčke priveľa. Okrem nevhodného dávkovania sa môže stať aj to, že prací prášok ostal v práčke po predchádzajúcom praní. Tak či onak, jeho zvyškov na oblečení sa zbavíte, ak prádlo preperiete ešte raz, bez pridania pracieho prostriedku.
Aviváž – áno alebo nie?
Použiť aviváž alebo nepoužiť? Pokiaľ chcete mať jemné a voňavé prádlo, tak jej určite povedzte áno. Takto vypraná bielizeň sa lepšie žehlí a vďaka zníženiu elektrostatického náboja aj menej špiní. Pozor však na funkčnú bielizeň! Tú perte zásadne v odporúčaných a predpísaných pracích prostriedkoch a bez aviváže – tá totiž znižuje funkčné vlastnosti moderných materiálov. Ak ste počuli, že aviváž sa dá nahradiť octom, rýchlo na túto informáciu zabudnite, ak si nechcete poškodiť gumové tesnenia na práčke.
Vyvárať už nie je potrebné
Správnym nastavením teploty pri praní predídete mnohým problémom. Riaďte sa podľa štítkov na oblečení, ktoré zväčša odporúčajú prať pri 30 alebo 40 stupňoch. To je väčšinou dostačujúca teplota na kvalitné vypranie, ktorá neničí farby oblečenia, navyše sa pri nej šetrí energia. Vyvárať pri 95 stupňoch dnes už nie je potrebné ani veľmi špinavé prádlo.
Ako prať oblečenie so zipsami
Zips je dobrý pomocník, ale v práčke môže narobiť galibu a nezvratne poškodiť oblečenie. Preto pred praním zips zapnite a prevráťte oblečenie na druhú stranu. Platí to aj vtedy, keď periete prádlo so suchým zipsom. Pamätajte, že len dobrá drogéria a dobré rady vám pomôžu ku kvalitne vypranému prádlu.