Máte zapnutý Adblock!

Prosím vypnite Adblock na stránke Svetkuriozit.sk a znovu ju načítajte (F5). Ďakujeme

Olivový pozná každý, ale čo s arganovým? Ako s ním narábať? Na kulinárskych stránkach ho často radia medzi takzvané exotické oleje. A je to pravda, krajina z ktorej pochádza, sa dá považovať za exotiku – severná časť afrického štátu Maroko. Jeho nezvyčajná chuť sa rodí na polopúštnych stromoch, v arganových mandličkách.

olej

Oleje v kuchyni poznáme rôzne, ich delenie na nerafinované a rafinované rozhoduje o spôsobe použitia, ale taktiež závisí aj od druhu, pretože každý olej má iný bod prihárania, takže nemožno používať každý na všetko. Bola by to aj škoda, pretože by sa jednak zničili účinné látky a zároveň by sa stratila aróma a chuť. Tento spomínaný olej je skôr známy z kozmetiky, používa sa arganový olej na tvár, na telo, na vlasy. Ide o veľmi výživný elixír, ktorý pôsobí na vrásky a celkovo ako antioxidant pre všetky druhy pleti, čím napomáha udržiavaniu mladej a sviežej pleti. Takto nejako je to aj pri použití arganového oleja na kulinárske účely. Je totiž tak nabitý vitamínmi a prospešnými látkami, že vie, v prenesenom zmysle, predĺžiť život.

Posúďte sami: obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín – omega-3, omega-6, omega-7 a omega-9, ďalej až dvakrát viac vitamínu E než má olivový olej, obsahuje tiež steroly a skvalen a ďalšie zložky s priaznivým vplyvom na zdravie. Konkrétne o aký vplyv ide? Hlavne pomáha pri prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochoreniach, čiže srdcovocievnych, ako sú infarkt, ischemická choroba dolných končatín, či mozgová cievna príhoda. Môže za to fakt, že pri pravidelnom užívaní znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi, a tiež zlepšuje krvný obeh. Pomáha tiež zvyšovať imunitu a preto je účinným pomocníkom v boji proti rôznym typom rakoviny. Znižuje tiež hladinu cukru v krvi, takže cukrovkári, máte v kuchyni o potravinu naviac, ktorá vám neuškodí. Toto všetko sú vedecky podložené prínosy kulinárskeho arganového oleja.

A aké má arganový olej použitie? Keďže má veľmi typickú arómu a chuť pripomínajúcu oriešky, je vhodný aj do sladkých jedál, ako sú rôzne kaše, prívarky či omáčky, avšak hodí sa tiež na šaláty podobne ako olivový olej a dobú kombináciu tvorí s kuskusom. Ako sme na začiatku spomínali, že nie každý olej je vhodný na praženie, tak arganový olej patrí k olejom, ktoré využijete v studenej kuchyni. Dá sa na ňom aj krátko pražiť, avšak pozor, aby ste ho zbytočne nezničili. Malý tip: ak pečiete domáci chlieb, môžete si ho čerstvý namáčať do arganového oleja ako do dipu. Toto je najtradičnejšie použitie priamo v marockých domácnostiach, a garantujeme, že na tú skvelú kombináciu sa veľmi ľahko „namotáte“!

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.

Komentáre

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :