Máte rodinný dom či inú stavbu, ktorá by potrebovala kvalitné a dlhodobo funkčné oplotenie? Váhate s jeho montážou, zdá sa vám príliš zložitá?
Možno na prvý pohľad môže pre vás pôsobiť stavba plotu ako ťažký a zdĺhavý proces. No keď sa bližšie oboznámite s jeho výstavbou, uvidíte, že to vôbec tak byť nemusí a hravo si s tým dokážete poradiť.
Jednou z najčastejšie používaných foriem oplotenia je pletivo. Vďaka jeho vlastnostiam a výhodám pri použití je aj veľmi obľúbené. Vyznačuje sa pevnosťou a mimoriadnou odolnosťou, ako voči korózii tak proti vplyvom počasia, čo oceníte v každom ročnom období. Jeho kvalitná povrchová úprava je zárukou dlhodobej životnosti a vašej spokojnosti.
Plotové pletivo a plastové pletivo nie je zložité na inštaláciu. No ako každá stavba a každá činnosť, má aj táto svoje pravidlá a postupné kroky.
Čo je potrebné brať do úvahy pred samotnou stavbou oplotenia?
- Účel oplotenia
Predtým, ako sa pustíte do výstavby plotu, by ste mali zohľadniť jeho účel. Jedná sa o oplotenie pozemku rodinného domu, vytvorenie súkromného priestoru pre vaše aktivity a relax? Potrebujete oplotiť a vymedziť pozemok, na ktorom stojí priemyselná stavba? Alebo máte chovateľskú budovu a radi by ste ochránili svoje zvieratá? Poznať účel vášho oplotenia je pre jeho inštaláciu zásadné.
- Miesto a typ pozemku, na ktorom bude oplotenie postavené.
Každý pozemok má iný terén so svojimi špecifickými parametrami a charakteristikami. A nie každý typ oplotenia vyhovuje každému typu pozemku. Preto nezabudnite zobrať do úvahy aj to, aký ráz má miesto oplotenia pozemku a jeho rozmery.
- Od čoho má oplotenie oddeľovať pozemok.
Potrebujete vymedziť a ohraničiť svoj osobný priestor pred okolitým prostredím, susednými záhradami, ruchom z ulice, lesom či zvieratami? Potom to je dobré zohľadniť aj pri výbere správneho druhu oplotenia a plotového pletiva.
Stavba oplotenia
- Pripravte si miesto, na ktorom bude oplotenie postavené
Na začiatok potrebujete zistiť, aké množstvo materiálu a pletiva bude stavba vášho oplotenia vyžadovať. Mali by ste vyčistiť priestor pozemku, kde bude váš nový plot postavený. Potrebné je odstrániť všetko rastlinstvo, ktoré by vám mohlo pri práci prekážať, a ktoré by zasahovalo do vašej budúcej stavby.
Za pomoci špagátu a kolíkov si označte miesto oplotenia a miesto, kde budú nainštalované plotové stĺpiky.
- Vyhĺbte jamy pre plotové stĺpiky
Na miestach, ktoré sú označené pre plotové stĺpiky, vyhĺbte jamy do hĺbky min 50cm, aby pevne stáli a boli stabilné.
- Vložte plotové stĺpiky do vyhĺbených jám
Dôležité je, aby ste začali s vkladaním plotových stĺpikov od rohu. Po vložení do jamy je potrebné zkontrolovať pozíciu stĺpika vodováhou a potom ho zasypeme suchým betónom.
- Nainštalujte vzpery
Vzpery zabezpečujú, aby bolo oplotenie pevné a odolné a zabraňujú ohýbaniu rohových stĺpikov pri napínaní pletiva.
- Uchyťte napínací drôt na stĺpiky
Napínací drôt sa na stĺpiky prichytáva v niekoľkých miestach a šponuje sa napinákmi. Záleží to od výšky plotu, no najčastejšie sa prichytáva na dvoch alebo troch miestach.
- Natiahnite plotové pletivo
Nakoniec dajte pletivovú rolku k rohovému stĺpiku a uchyťťe ju k nemu viazacím drôtom. Takto pletivo postupne rozmotávajte, od stĺpika k stĺpiku. Napínací drôt by mal byť dostatočne napnutý aby bolo oplotenie pevné a odolné voči atakom. Ak by bol použitý napínací drôt priveľmi uvoľnený, bude sa oplotenie prehýbať.
Váš nový plot
Tak už zostáva len jediné. Pustiť sa do toho a nadobudnuté informácie zužitkovať. Premeniť predstavu na realitu.
Nech váš nový plot odráža vašu spokojnosť s dobre odvedenou prácou.