Semenná banka vo Svalbarde – Nórsko
Semenná banka vo Svalbarde je miesto, ktoré by sme mohli prirovnať k modernej Noemovej arche, akurát so semenami. Banka je zariadenie, ktoré bolo vybudované tak, aby prežilo aj tie najhoršie prírodné katastrofy. V prípade núdze tak môže znovu zásobiť svet všetkými druhmi známych semienok. Toto miesto je naša najlepšia nádej na obnovu flóry Zeme, ak by ju postihlo niečo naozaj zlé.
Vchod do zariadenia, ktorý stráži ľadová socha polárneho medveďa, je postavený 130 metrov nad morom, aby ho nemohlo ohroziť prípadné zvyšovanie hladiny oceánov. Samotná chladnička skrývajúca svetové plodiny je umiestnená 300 metrov v útrobách hory. Vedie k nej 120 metrový tunel, ktorého odolnosť zaisťujú steny z betónu a železa. Vzorky (napríklad semienka obilnín) sú uchovávané v teplote mínus 18 stupňov Celzia. To zabezpečí ich dlhodobú konzerváciu. Samozrejme, táto banka je prísne strážená a neprístupná verejnosti.
Vale do Javari – Brazílska rezervácia
Vale do Javari je časť brazílskeho dažďového pralesa, ktorá funguje ako rezervácia. Toto miesto poskytuje domov viacerým kmeňom, ktoré do dnešného dňa žijú v úplnej izolácii od ostatného sveta. Táto obývaná oblasť je tak odľahlá a hlboko ukrytá v pralese, že bola odhalená až po nafotení lesa satelitnými snímkami s vysokým rozlíšením. Brazílske úrady sa následne rozhodli miesto preskúmať. Po prelete vrtuľníkom zistili, že sa tam nachádzajú slamené chatrče a polia.
Aby sa zabezpečila ochrana kmeňov žijúcich v pralese a amazonskej divočine, úrady zákonom chránia 78 tisíc kilometrov štvorcových tejto oblasti. To znamená, že akokoľvek zaujímavé by bolo izolované kmene vidieť naživo, stretnutie s nimi je prísne zakázané.
Veľká svätyňa Ise
Veľká svätyňa Ise sa nachádza v meste Ise a ide o najznámejšiu svätyňu v Japonsku. Je zasvätená slnečnej bohyni Amaterasu a jej vznik sa datuje od tretieho storočia. Je považovaná za spirituálne centrum Japonska. Pozostáva z komplexu 125 svätýň, ktoré sú zhromaždené okolo dvoch hlavných svätýň – vnútornej s menom Naiku a vonkajšej zvanej Geku.
Vonkajšia svätyňa je pomerne ľahko prístupná, je vzdialená len 10 minút chôdze od stanice v meste Ise. Vnútorná je však prakticky neprístupná a jediní ľudia, ktorí k nej majú prístup, sú japonské cisárske rodiny, vysoké kňažky a kňazi. Táto časť nesie oveľa väčšiu dôležitosť, keďže je predpokladaným domovom Svätého zrkadla (Yata no Kagami). Sväté zrkadlo bolo údajným darom pre prvého cisára Japonska od samej bohyne slnka. Práve tento svätý artefakt robí Veľkú svätyňu jednou z najvýznamnejších a najposvätnejších japonských lokalít.
Severný ostrov Sentinel– Bengálsko
Ostrov Sentinel rozhodne patrí k jedným z krásnych ostrovov Indického oceánu, navštíviť ho však nemôžete. Nachádzajú sa tam úžasné, priestranné pláže a príroda, ktorá by iste stála za pohľad. Jediným problémom sú jeho obyvatelia. Keď sa totiž k ostrovu priblížia cudzinci, domorodci na nich útočia a pokúšajú sa ich zabiť. Domorodý kmeň absolútne odmietol akýkoľvek kontakt s okolitým svetom a zavrhol celú modernú civilizáciu. Sú takí nepriateľskí, že hádžu kamene a strieľajú šípy po helikoptérach a lietadlách, ktoré sa dostanú k ostrovu dostatočne blízko. Indická vláda chráni Sentinel zákonom, avšak aj agresivita jeho obyvateľov je dosť nato, aby sa od neho každý držal ďalej.
Hadí ostrov – Brazília
Už od vyhostenia človeka z Rajskej záhrady, vzťah ľudí k hadom nie je až taký pozitívny. Aj keď existuje veľa chovateľov hadov, reakcia bežného človeka na stretnutie s nimi je väčšinou strach a nutkavá potreba utiecť alebo ich zabiť. A keďže ani hady nemajú ľudí veľmi v láske, tento ostrov v Brazílii by ste radšej nemali navštevovať. Je domovom vyše 4000 hadov, ktoré dokážu uloviť lietajúce vtáky a ktoré sú tak jedovaté, že vás dokážu usmrtiť v priebehu niekoľkých minút. Ak vás táto hrozba neodradila, vstup na ostrov je zakázaný brazílskou vládou.
Ostrov je tiež domovom jedného z najnebezpečnejších druhov hada vôbec, druhu Bothrops insularis. Jeho jed spôsobuje po uhryznutí vážnu nekrózu mäsa.